• ustalanie terminu krycia suk - zapraszamy hodowców psów do współpracy (badania poziomu progesteronu oraz badanie cytologiczne wymazu z pochwy wykonujemy w naszym wewnętrznym laboratorium)
  • prowadzenie ciąży i pomoc porodowa (odbieranie porodu również w domu właściciela)
  • cięcie cesarskie
  • leczenie zaburzeń hormonalnych, m. in. ciąży urojonej, zaburzeń owulacji, diagnostyka zaburzeń tarczycy (badania poziomu hormonów wykonujemy w naszym wewnętrznym laboratorium)
  • sterylizacje i kastracje
  • leczenie chirurgiczne ropomacicza
  • antykoncepcja hormonalna
  • leczenie chorób gruczołu mlekowego i prostaty
  • intensywna opieka nad noworodkami
  • w razie konieczności oznaczenie grup krwi u kociąt -jest to niezbędne w przypadku konieczności przetoczenia krwi u tego gatunku, gdyż po podaniu niezgodnej krwi może wystąpić gwałtowna reakcja organizmu, która doprowadzi do wstrząsu i rozpadu krwinek.

Ponadto kocięta karmione przez kotkę, która posiada inną grupę krwi mogą w pierwszych dniach po urodzeniu nie przeżyć, jeśli ich grupy krwi nie będą zgodne. Dlatego u kotek ciężarnych i noworodków powinno się oznaczać grupę krwi, aby w razie konfliktu serologicznego karmić maluchy preparatem mlekozastępczym.

Zapraszamy do umawiania się na zabiegi sterylizacji kotek w naszej przychodni. Operację wykonujemy z bocznego cięcia długości ok. 1-1,5 cm, przez co zabieg jest bardzo mało inwazyjny, rana pooperacyjna jest dużo krótsza w porównaniu z tradycyjną metodą cięcia pośrodku brzucha i szybciej goi się. Kotki po takim zabiegu znacznie szybciej odzyskują codzienną aktywność i pełnię sprawności.

Proponujemy Państwu wykonanie zabiegu sterylizacji suczki w wieku 6-7 miesięcy, czyli przed pierwszą rują. Badania naukowe potwierdziły, że wczesne usunięcie jajników zapobiega powstawaniu nowotworów gruczołów mlekowych. Dlatego tak duży nacisk kładziemy na rozpowszechnianie tej szczególnej formy profilaktyki przeciwnowotworowej. Twierdzenia o późniejszych powikłaniach wczesnej kastracji są często bezpodstawne, jak również opinia, że suczka powinna zajść w ciążę przynajmniej jeden raz. Ponadto wykonywanie zabiegów sterylizacji hamuje szerzenie się bezdomności wśród zwierząt.

W Centrum Weterynaryjnym OPTIMUM zabiegi sterylizacji suk i kotek w ciąży są przeprowadzane wyłącznie wtedy, jeśli istnieją medyczne uzasadnione wskazania do przeprowadzenia takiej operacji. W razie konieczności przed sterylizacją pacjentka jest poddawana badaniu USG w celu wykluczenia obecności ciąży. W celu uzyskania szczegółowych informacji prosimy o kontakt.